Willowa Sadyba w latach 60. była odcięta od świata. Bez sklepów i porządnych dróg, za to z dużą ilością młodzieży. Stołeczna pustynia stała się oazą sportu i rekreacji, gdy do akcji wkroczył jeden z mieszkańców osiedla. O Sadybie z czasów, gdy świat dopiero zaczynał odkrywać Beatlesów, a o hippisach jeszcze nikt nie słyszał, rozmawiamy z Wiktorem Błażewiczem, późniejszym wieloletnim prezesem TKKF Wars przy Jodłowej - legendą Sadyby.

Stanisława Karpińska (1912-2005) mieszkała nad Jeziorkiem Czerniakowskim przez 87 lat. Córka właściciela drewnianego dworku i majątku „Ogrody Czerniakowskie” Wojciecha Zatwarnickiego, i żona późniejszego twórcy Ściany Wschodniej, architekta Zbigniewa Karpińskiego, po śmierci ojca w 1948 przejęła 200 hektarów nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Niecierpiała pracy na roli, nie znała się na hodowli, a mimo to sama stworzyła specjalną odmianę cebuli – cebulę czerniakowską - i dorobiła się na niej dużych pieniędzy. Śmiała się, że wiedzie podwójne życie. - Wracałam z pola około ósmej, raz dwa brałam prysznic i szliśmy na kolację do „Spatifu” – wspomina w nieznanym wywiadzie dla Res Publica w 1988 roku.

Inteligencka Sadyba i robotniczo-przestępczy Czerniaków - to były dwa światy, które się nawzajem nie przenikały. Dzieliła je jedna ulica - Bernardyńska. O tym jak wyglądał ten świat opowiada znany literat i polityk, Marek Karpiński, który swoje dzieciństwo przeżył nieopodal - w dworku nad Jeziorem Czerniakowskim.  

Klamka zapadła. Właścicielka ostatniej wolnej działki na Bazarze Sadyba sprzedała ją deweloperowi. Budowa apartamentowca ma ruszyć w przyszłym roku.

Trzecia linia metra nabiera rumieńców. Po wskazaniu jej przebiegu na Pradze, ratusz opublikował raport, który był podstawą tej decyzji. Przypadkowo ujawnił w nim kontrowersyjny przebieg nitki po stronie Siekierek i Augustówki.

Jak co roku, z początkiem wiosny, wskazujemy społeczników, którzy najwięcej przysłużyli się starej Sadybie w ostatnich 12 miesiącach. Zakaz publicznych zgromadzeń spowodował, że w tym roku bardziej od tradycyjnych festiwali i kiemaszy liczyła się kreatywność i bezpośrednie kontakty z mieszkańcami. Stąd nowy lider i trzy nowe nazwiska w pierwszej dziesiątce.

Poza ogłoszeniem trasy trzeciej linii metra na Pradze, ratusz podał dziś, co dalej z jej odnogą na Mokotów.

Po sprzedaniu gminnej kamiennicy przy Orężnej pod koniec ubiegłego roku, urzędnicy z Mokotowa przygotowują do przetargu kolejne domy na Sadybie. Pierwszy z nich trafi na licytację już w maju.

Kilka sklepów z Sadyby przyłączyło się do aplikacji, w której oferują pełnowartościowe produkty za jedną trzecią ceny.

Najnowszy ranking publicznych szkół podstawowych w Warszawie dowodzi, że dolny Mokotów nie ma się czego wstydzić. Przodują szkoły katolickie, ale tuż za nimi jest też bezpłatna szkoła rejonowa.

Strona 1 z 169

Copyright © Sadyba24.pl             O nas   |    Zostań reporterem   |   Reklama   |    Kontakt    |   Modyfikacje: Tomold